انواع کاغذ دیواری­

انتخاب روکش دیوار:

کاغذ دیواری ­ها به دو گروه تقسیم می­شوند:

آنهایی که دارای طرح چاپی یا مواد پوششی هستند که به نوبه خود یک دکوراسیون به شمار می­روند و آنهایی که دارای سطح پارچه ­ای یا طرح برجسته هستند و به طوری طراحی شده ­اند که بعد از نصب روی دیوار باید رنگ شوند.

کاغذ دیواری ­های چاپی دقیقاً از اسمش پیداست، کاغذی دیواری است که یک طرح رنگی روی آن چاپ شده است و ممکن است به صورت بافت پارچه یا طرح برجسته نیز باشد. انواع ارزان آن ممکن مشکل نصب شوند یا به راحتی پاره شوند و یا کش بیایند و باعث شوند نتوان راحت طرح­ های آن را باهم جفت کرد. قوی ترین کاغذ دیواری­ های چاپی کاغذ دولا نام دارند که در هنگام تولید 2 لایه از کاغذ را به هم می­چسبانند. اکثر کاغذ دیواری­ های چاپی اگر لکه روی آن بیافتد می­توان با دستمال مرطوب آنرا تمیز کرد. تمامشان به راحتی کنده می­شوند و مناسب برای افرادی است که مدام تغییر دکوراسیون می­دهند .

کاغذ دیواری­ قابل شستشو همان کاغذ دیواری­ چاپی هستند که در هنگام تولید یک لایه پلاستیک بسیار نازک و شفاف روی آن می­کشند و آنرا ضد آب و ضد لک می­کند. همانطور که قبلاً در مورد انواع کاغذ دیواری چاپی گفتیم، می­تواند برجسته یا پارچه ­ای باشد. کاغذ دیواری­ قابل شستشو به صورت خود چسب (چسبدار) نیز موجود است. روکش پلاستیکی قابلیت تحمل شستشوی ملایم با مقدار کمی ماده تمیز کننده را دارد اما نباید مدت زیادی آنرا بمالید. کاغذ دیواری قابل شستشو را برای اتاقهایی انتخاب کنید که دارای هوای معتدل یا گرم و بخاردار مثل آشپزخانه یا حمام می­باشند. نقطه ضعف اصلی این نوع، کنده شدن بسیار سخت آن است. کاغذ دیواری­ های وینیل شامل یک لایه پلاستیک هستند که طرح روی آن چاپ شده و به یک کاغذ زیری می­چسبند. این نوع نیز می­تواند سطح پارچه­ ای یا برجسته داشته باشد یا ممکن است ظاهر فلزی داشته باشد که (فویل وینیل) نامیده می­شود و در نتیجه پوشش دیوار کمی سخت­ تر از نوع قابل شستشو است و می­توان برای پاک کردن لکه ­ها و نقطه­ ها آنرا سایید ولی با این حال باید مراقب بود تا زیاد خیس نشود که باعث ور آمدن درزها شود.

تضاد در پوشش دیوار به تغییر دادن تناسب اتاق کمک می­کند.

کاغذدیواری وینیلی در حمام در برابر بخار و لکه­ها مقاوم بوده و تمیز کردن آن به وسیله مالش آسان است. انواع فوم آن یک بدل عالی که از موادی چون کاشی­های سرامیک ساخته شده­اند پیشنهاد می­شود.

کاغذ دیواری ونیل به صورت خود چسب نیز موجود است و نصب فوق العاده راحتی دارند به طوری که پوشش پلاستیکی پشت آنرا کنده و به دیوار می­چسبانید و برای کندن آن مقداری خیسش می­کنیم و به راحتی کنده می­شود. کاغذ دیواری های فوم ونیل مقاوم ترند سطحی پوشیده از حساب پر از هوا دارند که یک حالت بالشتی به آن می­دهد. سطح آن ممکن است پارچه­ای یا برجسته باشد و شبیه به کاشی سرامیک یا چوب آلات است ولی گرم است و برای اتاق­هایی که نیاز است معتدل باشند بسیار مناسب است.

کاغذ دیواری­ پشمی نیز یا چاپی هستند و یا ونیدل که روی انواع چاپی آن یک لایه برجسته از پشم یا ابریشم است و روی انواع وینیل آن یک لایه فیبر مصنوعی است که شباهت زیادی که مخمل دارند. انواع چاپی بسیار دلپذیر و زیبا هستند و باید با دقت نصب گردند. اما انواع وینیل آن بسیار سفت و بدنصب هستند.

اکنون یکی دیگر از کاغذ دیواری­ چاپی تولید شده که از فوم پلی اتیلن ساخته شده و فاقد کاغذ پشتی است. نحوه نصب آن به اینصورت است که یک لایه چسب مخصوص به دیوار مالیده و کاغذ دیواری را به طور مستقیم با غلتک به دیوار بچسبانید. سطح آن را می­توان شست ولی نسبتاً آسیب پذیر است و تحمل ضربه و مالش زیاد را ندارند و می­توان آنرا خشک از دیوار یا سقف جدا کرد، مثل لایه رویی کاغذ دیواریهای ونیل.

یک جایگزین برای طراحی سطوح چاپی، الیاف است. که با کاغذ دیواری پارچه­ای با پشت کاغذی قابل انجام است. معمولترین آن پارچه زبر (کنفی) است ولی دیگر مواد مثل ابریشم، فاستون، پشم، گونی و کتان باعث می­شود کاغذ دیواری ظاهری کم رنگ یا پررنگم به خود بگیرد. به استثنایی کنف، این مدل کاغذ دیواری ها تا حدودی گران قیمت هستند. نصب کردن و کندن برای تغییر دکوراسیون نیز مشکل است و برای تزئین کردن و های لایت کردن جاهای کوچک دامن مثل عقب نشینی قسمتی از دیوار بسیار مناسب است. نوع دیگر کاغذ دیواری های پارچه­ای برای رنگ کردن می­باشند. این مواد را عموماً به نام کاغذ دیواری­های سفید یا برجسته می­شناسند. ارزان ترین آنها کاغذهای چوبی معروف به اوتمل که دارای لایه­های نازک چوب به صورت پراکنده بین یک لایه کاغذ ضخیم پشتی و یک لایه نازک رویی است

دكوراسيوني كه در امتداد ديوار كشيده شده با يك طرح سه بعدي و روشي غير معمول براي پر كردن بالاي عكس آويزان شده مي باشد.

اين نوع كاغذ ديواري براي ديوارهاي معمولي ايده آل مي باشد و داراي طرحهاي منظم و تصادفي مي باشد.

کاغذ دیواری هیا وینیل را نیز برجسته می­سازند لایه رویی از پلاستیک سفید ساده حباب دار است که در کارخانه در انواع طرحهای جور واجور و تکراری تولید می­شود.

کاغذ دیواری های برجسته دیگر برای به وجود آوردن یک نقش جور واجور یا منظم و پشت سر هم ساخته شده­اند آنهایی که با طراحی و برجستگی کمتر هستند از دو لایه کاغذ جفت ساخته شده­اند و آنهایی که با طراحی و برجستگی بیشتر هستند به جای چوب از یک لایه قوی پنبه و فیبر ساخته شده­اند. تمام کاغذ دیواری­های برجسته را می­توان هم با رنگ­های پایه آب و هم پایه حلال نقاشی کرد و برای کندن آن از به یک دستگاه کاغذ دیواری کن بخاری نیاز دارید.

یک نوع دیگر کاغذ دیواری نیز وجود دارد: کاغذ نواری. همانطور که از اسمش پیداست، از این کاغذ ساده برای نوارکشی سطح دیوارهایی استفاده می­شود که در وضعیت بدی است و یا قبل از کاغذ دیواری کردن می­توان روی دیوار ناصاف و روزنه دار از آن استفاده کرد. وزنش از 55 گرم در مترمربع تا 90 گرم در مترمربع و در دو درجه سفید و فوق سفید وجود دارد. که از نوع فوق سفید آن می­توان به عنوان کاغذ دیواری اقتصادی استفاده کرد و پس از نصب آن را رنگ کرد.< قبلی بعدی >

line

کاغذ دیواری